Kostel Panny Marie Sněžné

PÁTEK 17. 5. 2019 v 19:00

Cena: 500 Kč / v případě platby ze zahraničí bude částka hrazena dle aktuálního bankovního kurzu

Kostel Panny Marie Sněžné, Jungmannovo nám. 18, Praha 1

Benefiční varhanní koncert přednesou dva koncertní varhanicí z různých zemí, kteří se příležitostně scházejí k výjimečným společným koncertům z děl J. Haydna, W. A. Mozarta, F. Schuberta a dalších komponistů. Vstupné je dobrovolné na místě. Výtěžek bude věnován na stavbu varhan v katedrále sv. Víta. Vzhledem k omezenému počtu míst prosíme o registraci předem.

Charitativní varhanní koncert
na podporu výstavby Svatovítských varhan
Pátek 17.5.2019 od 19.00
kostel Sv. Panenky Marie Sněžné
Jungmannovo náměstí, Praha
Joshua Brodbeck - USA, Martin Kasparek – Švýcarsko
Společný koncert pro 4 ruce a 4 nohy

Program:
Na programu jsou tři duety a každý varhaník zahraje jedno sólo.
Bude to hudba pro každého. Koncert začne třemi náročnými hudebními díly, které napsal anglický skladatel Samuel Sebastian Wesley.  Druhé dílo bude varhaní sólo z francouzské varhaní hudby: Boëly byl francouzský varhaník/skladatel, který není veřejnosti moc známý.
Dalším duetem bude Pět Španělských tanců. To je skvělá sada skladeb, která končí Bolerem, Španělským tancem z 18. století.  Koncert pokračuje dále sólem, které zahraje Joshua. Toccata od Marcela Lanquetuita je slavnostní skladba která ukazuje vše, co varhany umí. Poslední skladbou koncertu bude moderní dílo od Johna Ruttera 'O Filii et Filiae', tradiční melodie z 15-ctého století, která jsou velikonočně laděné.

[Varhanní Duet- Martin a Joshua] Duet pro varhany č. 19 - Samuel Sebastian Wesley (1810-1876)

• Allegro
  • Andante
  • Fuga alla Capella

[Martin] Fantasie a Fugue v B moll - Alexander Boëly (1785-1858)

[Varhanní Duet- Martin a Joshua] Španělské tance - Moritz Moszkowski (1854-1925)

• č. 1
  • č. 2
  • č. 3
  • č. 4
  • č. 5 (Bolero)

[Joshua] Toccata v D dur - Marcel Lanquetuit (1894-1985)

[Varhanní Duet - Martin a Joshua] Variace na velikonoční téma - John Rutter (nar.1945)

Joshua BrodbeckJoshua Brodbeck je mladý americký koncertní varhaník, který odehrál svůj první koncert v USA již v devíti letech a ve 12 letech odehrál koncert při slavnosti vysvěcení varhan ve Slovinsku. Svá studia zahájil na univerzitě Bluffton u doktora Stephena Jacobyho. Po absolutoriu střední školy studoval na hudební konzervatoři vysoké školy Capital University a rovněž v hudební škole Jacobs School of Music univerzity v Indianě u pana Todda Wilsona. Po ukončení studia absolvoval pan Brodbeck kurzy u pana Palua Jacobse ve škole Juilliard School of Music a u varhanice Dame Gillian Weir ve Spojeném království. Momentálně zastává funkci hudebního dramaturga a rezidentního umělce v luteránském kostele Nejsvětější trojice ve městě Columbus v Ohiu. Je také rezidentním varhaníkem na vysoké škole Methodist Theological School a zastává funkci Director of Worship pro synodu Southern Ohio, USA.

Martin KasparekMartin Kasparek, po otci českého původu, získal titul v oblasti hudby a hudebního vzdělávání a diplom FRCO. Vyučoval hudbu ve škole v Kentu, kde zastával i funkci varhaníka v místní kapli. Mezi jeho učitele hry na varhany v té době patřili Allan Wicks (z Canterburské katedrály), Margaret Phillips a Lady Susi Jeans. Následně se přestěhoval do Švýcarska, kde studoval hru na varhany na hodinách Lionela Rogge v Ženevě a Reného Obersona ve Fribourgu a získal diplom Diplôme de Virtuosité, summa cum laude. Rovněž získal diplom ve hře na cembalo pod vedením Marinette Extermann ve škole Centre de Musique Ancienne v Ženevě.
Dvanáct let zastával funkci hudebního ředitele episkopální církve Spojených států amerických v Ženevě, ve které mimo jiné dohlížel na instalaci nových varhan od švýcarského konstruktéra Füglistera a založil úspěšný cyklus poledních koncertů. V roce 1997 byl jmenován varhaníkem kolegiátního kostela v St-Imier ve Švýcarsku a tuto funkci zastává doposud.
Pravidelně vystupuje jako sólista i hráč bassa continua a odehrál koncerty v různých evropských zemích, v Austrálii i USA.

Více o kostelu
Více o místě konání koncertu